MKP385230250JIM2T0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MKP385230250JIM2T0
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 3000PF 5% 2.5KVDC RAD
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Film Capacitors
Height Seated (Max) :
0.472 12.00mm
Package / Case :
Radial
Length :
26.0096mm
Size / Dimension :
1.024Lx0.236W 26.00mmx6.00mm
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Min Operating Temperature :
-55°C
Series :
MKP385
Max Operating Temperature :
110°C
Voltage - Rated DC :
2.5kV
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
PC Pins
Lead Pitch :
22.5044mm
Tolerance :
±5%
Mounting Type :
Through Hole
Packaging :
Tray
Width :
5.9944mm
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Voltage - Rated AC :
900V
Factory Lead Time :
15 Weeks
Capacitance :
3000pF
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Lead Spacing :
0.886 22.50mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Through Hole
MKP385 3000pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 2.5kV-DC 900V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385230250JIM2T0 Overview
This electrical device has a 0.886 22.50mm lead spacing.Temperatures as low as -55°C~110°C are suitable for the device.