MKP385230200JFP2B0
Mfr.Part #
MKP385230200JFP2B0
Description
CAP FILM 3000PF 5% 2KVDC RADIAL
Tolerance :
±5%
Packaging :
Bulk
Length :
17.5006mm
Voltage - Rated DC :
2kV
Width :
5.0038mm
Lead Spacing :
0.591 15.00mm
Lead Pitch :
15.0114mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated AC :
700V
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Max Operating Temperature :
110°C
Capacitance :
3000pF
Size / Dimension :
0.689Lx0.197W 17.50mmx5.00mm
1 (Unlimited)
MKP385 3000pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 2kV-DC 700V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385230200JFP2B0 Overview
Electrical devices with 0.591 15.00mm lead spacing are used in this application.A temperature of -55°C~110°C is suitable for operation of the device.