MKP385230200JFI2B0
Mfr.Part #
MKP385230200JFI2B0
Description
CAP FILM 3000PF 5% 2KVDC RADIAL
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Max Operating Temperature :
110°C
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated DC :
2kV
Size / Dimension :
0.689Lx0.197W 17.50mmx5.00mm
Lead Spacing :
0.591 15.00mm
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Published :
Capacitance :
3000pF
Lead Pitch :
15.0114mm
Width :
5.0038mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated AC :
700V
Length :
17.5006mm
MKP385 3000pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 2kV-DC 700V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385230200JFI2B0 Overview
This electrical device has a 0.591 15.00mm lead spacing.Temperatures as low as -55°C~110°C are suitable for the device.