MKP385230200JC02Z0
Mfr.Part #
MKP385230200JC02Z0
Description
CAP FILM 3000PF 5% 2KVDC RADIAL
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Operating Temperature :
110°C
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Size / Dimension :
0.492Lx0.197W 12.50mmx5.00mm
Height Seated (Max) :
0.512 13.00mm
Voltage - Rated AC :
700V
Min Operating Temperature :
-55°C
Width :
5.0038mm
Lead Pitch :
7.493mm
Capacitance :
3000pF
Voltage - Rated DC :
2kV
Length :
12.4968mm
Tolerance :
±5%
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
MKP385 3000pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 2kV-DC 700V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385230200JC02Z0 Overview
A 0.295 7.50mm lead spacing is used in this electrical device.In a temperature range of -55°C~110°C, the device can be operated.