MKP385230125JDA2B0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MKP385230125JDA2B0
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 3000PF 5% 1.25KVDC RAD
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Film Capacitors
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Height Seated (Max) :
0.394 10.00mm
Width :
4.0132mm
Length :
12.4968mm
Min Operating Temperature :
-55°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.492Lx0.157W 12.50mmx4.00mm
Capacitance :
3000pF
Max Operating Temperature :
110°C
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Published :
Mounting Type :
Through Hole
Packaging :
Bulk
Mount :
Through Hole
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
MKP385
Voltage - Rated AC :
450V
Factory Lead Time :
15 Weeks
Package / Case :
Radial
Tolerance :
±5%
Lead Pitch :
10.0076mm
Termination :
PC Pins
Voltage - Rated DC :
1.25kV
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
MKP385 3000pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1.25kV-DC 450V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385230125JDA2B0 Overview
Electrical devices such as this have a lead spacing of 0.394 10.00mm.In addition to operating at -55°C~110°C degrees, the device is capable of operating at other temperatures as well.