MKP385230125JD02W0
Mfr.Part #
MKP385230125JD02W0
Description
CAP FILM 3000PF 5% 1.25KVDC RAD
Voltage - Rated AC :
450V
Max Operating Temperature :
110°C
Length :
12.4968mm
Lead Pitch :
10.0076mm
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.492Lx0.157W 12.50mmx4.00mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Width :
4.0132mm
Capacitance :
3000pF
Min Operating Temperature :
-55°C
Height Seated (Max) :
0.394 10.00mm
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Voltage - Rated DC :
1.25kV
MKP385 3000pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1.25kV-DC 450V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385230125JD02W0 Overview
Electrical devices such as this have a lead spacing of 0.394 10.00mm.In addition to operating at -55°C~110°C degrees, the device is capable of operating at other temperatures as well.