MKP385230125JCM2B0
Mfr.Part #
MKP385230125JCM2B0
Description
CAP FILM 3000PF 5% 1.25KVDC RAD
Tolerance :
±5%
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated AC :
450V
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Published :
Lead Pitch :
7.493mm
Max Operating Temperature :
110°C
Size / Dimension :
0.394Lx0.236W 10.00mmx6.00mm
Width :
5.9944mm
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated DC :
1.25kV
Capacitance :
3000pF
Height Seated (Max) :
0.453 11.50mm
Length :
10.0076mm
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Mounting Type :
Through Hole
MKP385 3000pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1.25kV-DC 450V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385230125JCM2B0 Overview
0.295 7.50mm is the lead spacing of this electrical device.It is capable of operating at -55°C~110°C degrees Celsius.