MKP385230125JCA2B0
Mfr.Part #
MKP385230125JCA2B0
Description
CAP FILM 3000PF 5% 1.25KVDC RAD
Width :
5.9944mm
Length :
10.0076mm
Tolerance :
±5%
Packaging :
Bulk
Height Seated (Max) :
0.453 11.50mm
Capacitance :
3000pF
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Voltage - Rated AC :
450V
Lead Pitch :
7.493mm
Max Operating Temperature :
110°C
Size / Dimension :
0.394Lx0.236W 10.00mmx6.00mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Voltage - Rated DC :
1.25kV
MKP385
MKP385 3000pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1.25kV-DC 450V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385230125JCA2B0 Overview
Electrical devices with 0.295 7.50mm lead spacing are used in this application.A temperature of -55°C~110°C is suitable for operation of the device.