MKP385230125JC02W0
Mfr.Part #
MKP385230125JC02W0
Description
CAP FILM 3000PF 5% 1.25KVDC RAD
Voltage - Rated AC :
450V
Published :
Tolerance :
±5%
Width :
5.9944mm
Lead Pitch :
7.493mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Length :
10.0076mm
Size / Dimension :
0.394Lx0.236W 10.00mmx6.00mm
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Height Seated (Max) :
0.453 11.50mm
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Max Operating Temperature :
110°C
Capacitance :
3000pF
Voltage - Rated DC :
1.25kV
MKP385 3000pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1.25kV-DC 450V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385230125JC02W0 Overview
There is 0.295 7.50mm lead spacing on this electrical device.-55°C~110°C is the maximum temperature at which the device can operate.