MKP385230125JC02R0
Mfr.Part #
MKP385230125JC02R0
Description
CAP FILM 3000PF 5% 1.25KVDC RAD
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
110°C
Tolerance :
±5%
Length :
12.4968mm
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Height Seated (Max) :
0.472 12.00mm
Voltage - Rated AC :
450V
Lead Pitch :
7.493mm
Size / Dimension :
0.492Lx0.157W 12.50mmx4.00mm
Width :
4.0132mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated DC :
1.25kV
Capacitance :
3000pF
MKP385
MKP385 3000pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1.25kV-DC 450V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385230125JC02R0 Overview
Electrical devices with 0.295 7.50mm lead spacing are used in this application.A temperature of -55°C~110°C is suitable for operation of the device.