MKP385230085JCM2B0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MKP385230085JCM2B0
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 3000PF 5% 850VDC RADIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Film Capacitors
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Termination :
PC Pins
Published :
Width :
3.9878mm
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Max Operating Temperature :
110°C
Lead Pitch :
7.493mm
Capacitance :
3000pF
Mounting Type :
Through Hole
Min Operating Temperature :
-55°C
Length :
10.0076mm
Package / Case :
Radial
Mount :
Through Hole
Size / Dimension :
0.394Lx0.157W 10.00mmx4.00mm
Series :
MKP385
Voltage - Rated AC :
300V
Factory Lead Time :
15 Weeks
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Height Seated (Max) :
0.354 9.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated DC :
850V
Tolerance :
±5%
MKP385 3000pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 850V-DC 300V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385230085JCM2B0 Overview
There is 0.295 7.50mm lead spacing on this electrical device.-55°C~110°C is the maximum temperature at which the device can operate.