MKP385230085JCI2B0
Mfr.Part #
MKP385230085JCI2B0
Description
CAP FILM 3000PF 5% 850VDC RADIAL
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Tolerance :
±5%
Packaging :
Bulk
Capacitance :
3000pF
Max Operating Temperature :
110°C
Lead Pitch :
7.493mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated AC :
300V
Voltage - Rated DC :
850V
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
MKP385 3000pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 850V-DC 300V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385230085JCI2B0 Overview
Electrical devices such as this have a lead spacing of 0.295 7.50mm.In addition to operating at -55°C~110°C degrees, the device is capable of operating at other temperatures as well.