MKP385230085JCA2B0
Mfr.Part #
MKP385230085JCA2B0
Description
CAP FILM 3000PF 5% 850VDC RADIAL
Max Operating Temperature :
110°C
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated DC :
850V
Capacitance :
3000pF
Size / Dimension :
0.394Lx0.157W 10.00mmx4.00mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated AC :
300V
Tolerance :
±5%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
0.354 9.00mm
Lead Pitch :
7.493mm
Length :
10.0076mm
Width :
3.9878mm
MKP385 3000pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 850V-DC 300V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385230085JCA2B0 Overview
Electrical devices have 0.295 7.50mm lead spacing.Temperatures of -55°C~110°C are suitable for operating the device.