MKP385230085JC02W0
Mfr.Part #
MKP385230085JC02W0
Description
CAP FILM 3000PF 5% 850VDC RADIAL
Capacitance :
3000pF
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Max Operating Temperature :
110°C
Voltage - Rated AC :
300V
Min Operating Temperature :
-55°C
Tolerance :
±5%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated DC :
850V
Lead Pitch :
7.493mm
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Series :
MKP385
MKP385 3000pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 850V-DC 300V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385230085JC02W0 Overview
There is 0.295 7.50mm lead spacing on this electrical device.-55°C~110°C is the maximum temperature at which the device can operate.