MKP385230085JC02G0
Mfr.Part #
MKP385230085JC02G0
Description
CAP FILM 3000PF 5% 850VDC RADIAL
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Voltage - Rated AC :
300V
Capacitance :
3000pF
Packaging :
Tape and Box (TB)
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
110°C
Voltage - Rated DC :
850V
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Published :
Lead Pitch :
7.493mm
MKP385
MKP385 3000pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 850V-DC 300V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385230085JC02G0 Overview
The lead spacing of this electrical device is 0.295 7.50mm.The device is capable of operating at the temperature of -55°C~110°C.