MKP385227250JII2B0
Mfr.Part #
MKP385227250JII2B0
Description
CAP FILM 2700PF 5% 2.5KVDC RAD
Lead Spacing :
0.886 22.50mm
Packaging :
Bulk
Max Operating Temperature :
110°C
Voltage - Rated DC :
2.5kV
Lead Pitch :
22.5044mm
Size / Dimension :
1.024Lx0.236W 26.00mmx6.00mm
MKP385
Height Seated (Max) :
0.472 12.00mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Width :
5.9944mm
Voltage - Rated AC :
900V
Tolerance :
±5%
Published :
Capacitance :
2700pF
Length :
26.0096mm
MKP385 2700pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 2.5kV-DC 900V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385227250JII2B0 Overview
Electrical devices such as this have a lead spacing of 0.886 22.50mm.In addition to operating at -55°C~110°C degrees, the device is capable of operating at other temperatures as well.