MKP385227200JFI2B0
Mfr.Part #
MKP385227200JFI2B0
Description
CAP FILM 2700PF 5% 2KVDC RADIAL
Capacitance :
2700pF
Length :
17.5006mm
Voltage - Rated DC :
2kV
Size / Dimension :
0.689Lx0.197W 17.50mmx5.00mm
Max Operating Temperature :
110°C
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Packaging :
Bulk
Lead Pitch :
15.0114mm
Lead Spacing :
0.591 15.00mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Tolerance :
±5%
Width :
5.0038mm
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Voltage - Rated AC :
700V
ROHS3 Compliant
MKP385 2700pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 2kV-DC 700V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385227200JFI2B0 Overview
This electrical device has a 0.591 15.00mm lead spacing.Temperatures as low as -55°C~110°C are suitable for the device.