MKP385227200JDM2B0
Mfr.Part #
MKP385227200JDM2B0
Description
CAP FILM 2700PF 5% 2KVDC RADIAL
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated DC :
2kV
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Packaging :
Bulk
Capacitance :
2700pF
Width :
5.0038mm
Voltage - Rated AC :
700V
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Lead Pitch :
10.0076mm
Length :
12.4968mm
Max Operating Temperature :
110°C
Size / Dimension :
0.492Lx0.197W 12.50mmx5.00mm
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Tolerance :
±5%
MKP385 2700pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 2kV-DC 700V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385227200JDM2B0 Overview
Electrical devices have 0.394 10.00mm lead spacing.Temperatures of -55°C~110°C are suitable for operating the device.