MKP385227200JDA2B0
Mfr.Part #
MKP385227200JDA2B0
Description
CAP FILM 2700PF 5% 2KVDC RADIAL
Voltage - Rated AC :
700V
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Size / Dimension :
0.492Lx0.197W 12.50mmx5.00mm
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Length :
12.4968mm
Width :
5.0038mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Published :
Capacitance :
2700pF
Voltage - Rated DC :
2kV
Lead Pitch :
10.0076mm
Tolerance :
±5%
Max Operating Temperature :
110°C
MKP385 2700pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 2kV-DC 700V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385227200JDA2B0 Overview
0.394 10.00mm is the lead spacing of this electrical device.It is capable of operating at -55°C~110°C degrees Celsius.