MKP385227200JD02W0
Mfr.Part #
MKP385227200JD02W0
Description
CAP FILM 2700PF 5% 2KVDC RADIAL
Width :
5.0038mm
Capacitance :
2700pF
Max Operating Temperature :
110°C
Voltage - Rated DC :
2kV
Voltage - Rated AC :
700V
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Tolerance :
±5%
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lead Pitch :
10.0076mm
Length :
12.4968mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Published :
Size / Dimension :
0.492Lx0.197W 12.50mmx5.00mm
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Package / Case :
Radial
MKP385 2700pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 2kV-DC 700V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385227200JD02W0 Overview
0.394 10.00mm is the lead spacing of this electrical device.It is capable of operating at -55°C~110°C degrees Celsius.