MKP385227200JC02Z0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MKP385227200JC02Z0
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 2700PF 5% 2KVDC RADIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Film Capacitors
Height Seated (Max) :
0.512 13.00mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Voltage - Rated AC :
700V
Series :
MKP385
Voltage - Rated DC :
2kV
Width :
5.0038mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
Radial
Length :
17.5006mm
Published :
Max Operating Temperature :
110°C
Mount :
Through Hole
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Termination :
PC Pins
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Factory Lead Time :
15 Weeks
Size / Dimension :
0.689Lx0.197W 17.50mmx5.00mm
Tolerance :
±5%
Mounting Type :
Through Hole
Lead Pitch :
7.493mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Capacitance :
2700pF
MKP385 2700pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 2kV-DC 700V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385227200JC02Z0 Overview
Electrical devices have 0.295 7.50mm lead spacing.Temperatures of -55°C~110°C are suitable for operating the device.