MKP385227200JC02H0
Mfr.Part #
MKP385227200JC02H0
Description
CAP FILM 2700PF 5% 2KVDC RADIAL
Size / Dimension :
0.492Lx0.197W 12.50mmx5.00mm
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Lead Pitch :
7.493mm
Height Seated (Max) :
0.512 13.00mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated DC :
2kV
Length :
12.4968mm
Voltage - Rated AC :
700V
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Capacitance :
2700pF
Width :
5.0038mm
Max Operating Temperature :
110°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Mount :
Through Hole
MKP385 2700pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 2kV-DC 700V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385227200JC02H0 Overview
A 0.295 7.50mm lead spacing is used in this electrical device.In a temperature range of -55°C~110°C, the device can be operated.