MKP385227125JCI2B0
Mfr.Part #
MKP385227125JCI2B0
Description
CAP FILM 2700PF 5% 1.25KVDC RAD
Voltage - Rated AC :
450V
Voltage - Rated DC :
1.25kV
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Packaging :
Bulk
Max Operating Temperature :
110°C
Capacitance :
2700pF
Published :
Size / Dimension :
0.394Lx0.236W 10.00mmx6.00mm
Length :
10.0076mm
Lead Pitch :
7.493mm
Tolerance :
±5%
Width :
5.9944mm
Height Seated (Max) :
0.453 11.50mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Operating Temperature :
-55°C~110°C
PC Pins
MKP385 2700pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1.25kV-DC 450V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385227125JCI2B0 Overview
Electrical devices such as this have a lead spacing of 0.295 7.50mm.In addition to operating at -55°C~110°C degrees, the device is capable of operating at other temperatures as well.