MKP385227125JCA2B0
Mfr.Part #
MKP385227125JCA2B0
Description
CAP FILM 2700PF 5% 1.25KVDC RAD
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Published :
Lead Pitch :
7.493mm
Tolerance :
±5%
Length :
10.0076mm
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Width :
5.9944mm
Voltage - Rated DC :
1.25kV
Voltage - Rated AC :
450V
Height Seated (Max) :
0.453 11.50mm
Capacitance :
2700pF
Packaging :
Bulk
Size / Dimension :
0.394Lx0.236W 10.00mmx6.00mm
Max Operating Temperature :
110°C
Radial
MKP385 2700pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1.25kV-DC 450V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385227125JCA2B0 Overview
A 0.295 7.50mm lead spacing is used in this electrical device.In a temperature range of -55°C~110°C, the device can be operated.