MKP385224200JFP2B0
Mfr.Part #
MKP385224200JFP2B0
Description
CAP FILM 2400PF 5% 2KVDC RADIAL
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Voltage - Rated AC :
700V
Max Operating Temperature :
110°C
Lead Pitch :
15.0114mm
Length :
17.5006mm
Packaging :
Bulk
Size / Dimension :
0.689Lx0.197W 17.50mmx5.00mm
Tolerance :
±5%
Capacitance :
2400pF
Voltage - Rated DC :
2kV
Lead Spacing :
0.591 15.00mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Width :
5.0038mm
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
MKP385 2400pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 2kV-DC 700V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385224200JFP2B0 Overview
This electrical device has a 0.591 15.00mm lead spacing.Temperatures as low as -55°C~110°C are suitable for the device.