MKP385224200JFM2B0
Mfr.Part #
MKP385224200JFM2B0
Description
CAP FILM 2400PF 5% 2KVDC RADIAL
Min Operating Temperature :
-55°C
Packaging :
Bulk
Lead Spacing :
0.591 15.00mm
Capacitance :
2400pF
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Voltage - Rated DC :
2kV
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Width :
5.0038mm
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.689Lx0.197W 17.50mmx5.00mm
Voltage - Rated AC :
700V
Length :
17.5006mm
Lead Pitch :
15.0114mm
Max Operating Temperature :
110°C
MKP385 2400pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 2kV-DC 700V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385224200JFM2B0 Overview
Lead spacing is 0.591 15.00mm for this electrical device.Devices with a -55°C~110°C temperature capability can be operated.