MKP385224200JFI2B0
Mfr.Part #
MKP385224200JFI2B0
Description
CAP FILM 2400PF 5% 2KVDC RADIAL
Max Operating Temperature :
110°C
Length :
17.5006mm
Lead Spacing :
0.591 15.00mm
Size / Dimension :
0.689Lx0.197W 17.50mmx5.00mm
Voltage - Rated DC :
2kV
Min Operating Temperature :
-55°C
Width :
5.0038mm
Lead Pitch :
15.0114mm
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Packaging :
Bulk
Capacitance :
2400pF
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Voltage - Rated AC :
700V
Published :
MKP385 2400pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 2kV-DC 700V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385224200JFI2B0 Overview
0.591 15.00mm is the lead spacing of this electrical device.It is capable of operating at -55°C~110°C degrees Celsius.