MKP385224200JDM2B0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MKP385224200JDM2B0
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 2400PF 5% 2KVDC RADIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Film Capacitors
Min Operating Temperature :
-55°C
Factory Lead Time :
15 Weeks
Mount :
Through Hole
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Lead Pitch :
10.0076mm
Packaging :
Bulk
Termination :
PC Pins
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Voltage - Rated AC :
700V
Max Operating Temperature :
110°C
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Capacitance :
2400pF
Package / Case :
Radial
Width :
5.0038mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Voltage - Rated DC :
2kV
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Length :
12.4968mm
Size / Dimension :
0.492Lx0.197W 12.50mmx5.00mm
Tolerance :
±5%
Series :
MKP385
Mounting Type :
Through Hole
MKP385 2400pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 2kV-DC 700V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385224200JDM2B0 Overview
Lead spacing is 0.394 10.00mm for this electrical device.Devices with a -55°C~110°C temperature capability can be operated.