MKP385224200JDI2B0
Mfr.Part #
MKP385224200JDI2B0
Description
CAP FILM 2400PF 5% 2KVDC RADIAL
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated DC :
2kV
Capacitance :
2400pF
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Lead Pitch :
10.0076mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Size / Dimension :
0.492Lx0.197W 12.50mmx5.00mm
Max Operating Temperature :
110°C
Length :
12.4968mm
Voltage - Rated AC :
700V
Tolerance :
±5%
Width :
5.0038mm
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
MKP385 2400pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 2kV-DC 700V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385224200JDI2B0 Overview
Lead spacing is 0.394 10.00mm for this electrical device.Devices with a -55°C~110°C temperature capability can be operated.