MKP385224200JD02G0
Mfr.Part #
MKP385224200JD02G0
Description
CAP FILM 2400PF 5% 2KVDC RADIAL
Width :
5.0038mm
Voltage - Rated DC :
2kV
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Tolerance :
±5%
Lead Pitch :
10.0076mm
Length :
12.4968mm
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
110°C
Size / Dimension :
0.492Lx0.197W 12.50mmx5.00mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Voltage - Rated AC :
700V
Capacitance :
2400pF
MKP385 2400pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 2kV-DC 700V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385224200JD02G0 Overview
Its lead spacing is 0.394 10.00mm.Temperatures of -55°C~110°C allow the device to operate.