MKP385224200JC02Z0
Mfr.Part #
MKP385224200JC02Z0
Description
CAP FILM 2400PF 5% 2KVDC RADIAL
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated DC :
2kV
Capacitance :
2400pF
Lead Pitch :
7.493mm
Length :
17.5006mm
Width :
5.0038mm
Height Seated (Max) :
0.512 13.00mm
Voltage - Rated AC :
700V
Max Operating Temperature :
110°C
Tolerance :
±5%
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Size / Dimension :
0.689Lx0.197W 17.50mmx5.00mm
Operating Temperature :
-55°C~110°C
MKP385 2400pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 2kV-DC 700V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385224200JC02Z0 Overview
Its lead spacing is 0.295 7.50mm.Temperatures of -55°C~110°C allow the device to operate.