MKP385224125JCM2B0
Mfr.Part #
MKP385224125JCM2B0
Description
CAP FILM 2400PF 5% 1.25KVDC RAD
Voltage - Rated DC :
1.25kV
Published :
Min Operating Temperature :
-55°C
Size / Dimension :
0.394Lx0.197W 10.00mmx5.00mm
Capacitance :
2400pF
Lead Pitch :
7.493mm
Width :
5.0038mm
Packaging :
Bulk
Length :
10.0076mm
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Voltage - Rated AC :
450V
Tolerance :
±5%
Max Operating Temperature :
110°C
Height Seated (Max) :
0.413 10.50mm
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
MKP385 2400pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1.25kV-DC 450V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385224125JCM2B0 Overview
There is 0.295 7.50mm lead spacing on this electrical device.-55°C~110°C is the maximum temperature at which the device can operate.