MKP385222250JIM2T0
Mfr.Part #
MKP385222250JIM2T0
Description
CAP FILM 2200PF 5% 2.5KVDC RAD
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Packaging :
Tray
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated DC :
2.5kV
Length :
26.0096mm
Width :
5.9944mm
Lead Pitch :
22.5044mm
Capacitance :
2200pF
Lead Spacing :
0.886 22.50mm
Height Seated (Max) :
0.472 12.00mm
Max Operating Temperature :
110°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated AC :
900V
Size / Dimension :
1.024Lx0.236W 26.00mmx6.00mm
MKP385 2200pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 2.5kV-DC 900V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385222250JIM2T0 Overview
Electrical devices have 0.886 22.50mm lead spacing.Temperatures of -55°C~110°C are suitable for operating the device.