MKP385222200JF02W0
Mfr.Part #
MKP385222200JF02W0
Description
CAP FILM 2200PF 5% 2KVDC RADIAL
Voltage - Rated DC :
2kV
Max Operating Temperature :
110°C
Lead Spacing :
0.591 15.00mm
Length :
17.5006mm
Width :
5.0038mm
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Size / Dimension :
0.689Lx0.197W 17.50mmx5.00mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Min Operating Temperature :
-55°C
Lead Pitch :
15.0114mm
Published :
Voltage - Rated AC :
700V
Tolerance :
±5%
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Capacitance :
2200pF
MKP385 2200pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 2kV-DC 700V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385222200JF02W0 Overview
Lead spacing is 0.591 15.00mm for this electrical device.Devices with a -55°C~110°C temperature capability can be operated.