MKP385222200JDI2B0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MKP385222200JDI2B0
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 2200PF 5% 2KVDC RADIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Film Capacitors
Published :
Termination :
PC Pins
Size / Dimension :
0.492Lx0.197W 12.50mmx5.00mm
Tolerance :
±5%
Factory Lead Time :
15 Weeks
Series :
MKP385
Min Operating Temperature :
-55°C
Packaging :
Bulk
Max Operating Temperature :
110°C
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Mount :
Through Hole
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Length :
12.4968mm
Lead Pitch :
10.0076mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitance :
2200pF
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Rated DC :
2kV
Package / Case :
Radial
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Voltage - Rated AC :
700V
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Width :
5.0038mm
MKP385 2200pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 2kV-DC 700V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385222200JDI2B0 Overview
Electrical devices have 0.394 10.00mm lead spacing.Temperatures of -55°C~110°C are suitable for operating the device.