MKP385222200JC02Z0
Mfr.Part #
MKP385222200JC02Z0
Description
CAP FILM 2200PF 5% 2KVDC RADIAL
Width :
5.0038mm
Voltage - Rated AC :
700V
Tolerance :
±5%
Height Seated (Max) :
0.512 13.00mm
Capacitance :
2200pF
Lead Pitch :
7.493mm
Max Operating Temperature :
110°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Length :
17.5006mm
Size / Dimension :
0.689Lx0.197W 17.50mmx5.00mm
Voltage - Rated DC :
2kV
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
MKP385 2200pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 2kV-DC 700V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385222200JC02Z0 Overview
0.295 7.50mm is the lead spacing of this electrical device.It is capable of operating at -55°C~110°C degrees Celsius.