MKP385222200JC02R0
Mfr.Part #
MKP385222200JC02R0
Description
CAP FILM 2200PF 5% 2KVDC RADIAL
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Published :
Min Operating Temperature :
-55°C
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Voltage - Rated AC :
700V
Max Operating Temperature :
110°C
Size / Dimension :
0.492Lx0.197W 12.50mmx5.00mm
Tolerance :
±5%
Lead Pitch :
7.493mm
Capacitance :
2200pF
Width :
5.0038mm
Voltage - Rated DC :
2kV
Height Seated (Max) :
0.512 13.00mm
Length :
12.4968mm
Termination :
PC Pins
MKP385 2200pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 2kV-DC 700V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385222200JC02R0 Overview
Electrical devices with 0.295 7.50mm lead spacing are used in this application.A temperature of -55°C~110°C is suitable for operation of the device.