MKP385222200JC02H0
Mfr.Part #
MKP385222200JC02H0
Description
CAP FILM 2200PF 5% 2KVDC RADIAL
Capacitance :
2200pF
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Lead Pitch :
7.493mm
Voltage - Rated AC :
700V
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Max Operating Temperature :
110°C
Tolerance :
±5%
Height Seated (Max) :
0.512 13.00mm
Width :
5.0038mm
Size / Dimension :
0.492Lx0.197W 12.50mmx5.00mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated DC :
2kV
Length :
12.4968mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
1 (Unlimited)
MKP385 2200pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 2kV-DC 700V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385222200JC02H0 Overview
This electrical device has a 0.295 7.50mm lead spacing.Temperatures as low as -55°C~110°C are suitable for the device.