MKP385222160JDA2B0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MKP385222160JDA2B0
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 2200PF 5% 1.6KVDC RAD
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Film Capacitors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Rated DC :
1.6kV
Published :
Length :
12.4968mm
Mount :
Through Hole
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated AC :
550V
Height Seated (Max) :
0.394 10.00mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Factory Lead Time :
15 Weeks
Max Operating Temperature :
110°C
Width :
4.0132mm
Capacitance :
2200pF
Lead Pitch :
10.0076mm
Operating Temperature :
-55°C~110°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
MKP385
Min Operating Temperature :
-55°C
Termination :
PC Pins
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Packaging :
Bulk
Size / Dimension :
0.492Lx0.157W 12.50mmx4.00mm
Package / Case :
Radial
MKP385 2200pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1.6kV-DC 550V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385222160JDA2B0 Overview
The lead spacing of this electrical device is 0.394 10.00mm.The device is capable of operating at the temperature of -55°C~110°C.