MKP385222160JD02W0
Mfr.Part #
MKP385222160JD02W0
Description
CAP FILM 2200PF 5% 1.6KVDC RAD
Width :
4.0132mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Tolerance :
±5%
Height Seated (Max) :
0.394 10.00mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Max Operating Temperature :
110°C
Capacitance :
2200pF
Lead Pitch :
10.0076mm
Published :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Voltage - Rated AC :
550V
Length :
12.4968mm
Voltage - Rated DC :
1.6kV
Size / Dimension :
0.492Lx0.157W 12.50mmx4.00mm
MKP385 2200pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1.6kV-DC 550V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385222160JD02W0 Overview
Its lead spacing is 0.394 10.00mm.Temperatures of -55°C~110°C allow the device to operate.