MKP385222160JD02G0
Mfr.Part #
MKP385222160JD02G0
Description
CAP FILM 2200PF 5% 1.6KVDC RAD
Voltage - Rated DC :
1.6kV
Size / Dimension :
0.492Lx0.157W 12.50mmx4.00mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Tolerance :
±5%
Capacitance :
2200pF
Packaging :
Tape and Box (TB)
Voltage - Rated AC :
550V
Height Seated (Max) :
0.394 10.00mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Width :
4.0132mm
Max Operating Temperature :
110°C
Lead Pitch :
10.0076mm
Length :
12.4968mm
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
MKP385 2200pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1.6kV-DC 550V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385222160JD02G0 Overview
Electrical devices such as this have a lead spacing of 0.394 10.00mm.In addition to operating at -55°C~110°C degrees, the device is capable of operating at other temperatures as well.