MKP385222160JC02R0
Mfr.Part #
MKP385222160JC02R0
Description
CAP FILM 2200PF 5% 1.6KVDC RAD
Max Operating Temperature :
110°C
Length :
12.4968mm
Voltage - Rated AC :
550V
Capacitance :
2200pF
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Min Operating Temperature :
-55°C
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Size / Dimension :
0.492Lx0.157W 12.50mmx4.00mm
Voltage - Rated DC :
1.6kV
Lead Pitch :
7.493mm
Height Seated (Max) :
0.472 12.00mm
Tolerance :
±5%
Width :
4.0132mm
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Polypropylene (PP), Metallized
MKP385 2200pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1.6kV-DC 550V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385222160JC02R0 Overview
Electrical devices have 0.295 7.50mm lead spacing.Temperatures of -55°C~110°C are suitable for operating the device.