MKP385222160JC02H0
Mfr.Part #
MKP385222160JC02H0
Description
CAP FILM 2200PF 5% 1.6KVDC RAD
Lead Pitch :
7.493mm
Width :
4.0132mm
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated DC :
1.6kV
Capacitance :
2200pF
Size / Dimension :
0.492Lx0.157W 12.50mmx4.00mm
Length :
12.4968mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Voltage - Rated AC :
550V
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
110°C
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Height Seated (Max) :
0.472 12.00mm
Mounting Type :
Through Hole
MKP385 2200pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1.6kV-DC 550V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385222160JC02H0 Overview
A 0.295 7.50mm lead spacing is used in this electrical device.In a temperature range of -55°C~110°C, the device can be operated.