MKP385222125JCM2B0
Mfr.Part #
MKP385222125JCM2B0
Description
CAP FILM 2200PF 5% 1.25KVDC RAD
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Lead Pitch :
7.493mm
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Packaging :
Bulk
Tolerance :
±5%
Width :
5.0038mm
Voltage - Rated DC :
1.25kV
Length :
10.0076mm
Voltage - Rated AC :
450V
Size / Dimension :
0.394Lx0.197W 10.00mmx5.00mm
Max Operating Temperature :
110°C
Height Seated (Max) :
0.413 10.50mm
Capacitance :
2200pF
MKP385 2200pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1.25kV-DC 450V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385222125JCM2B0 Overview
Electrical devices with 0.295 7.50mm lead spacing are used in this application.A temperature of -55°C~110°C is suitable for operation of the device.