MKP385222100JCM2B0
Mfr.Part #
MKP385222100JCM2B0
Description
CAP FILM 2200PF 5% 1KVDC RADIAL
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.394Lx0.157W 10.00mmx4.00mm
Radial
Height Seated (Max) :
0.354 9.00mm
Length :
10.0076mm
Lead Pitch :
7.493mm
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Width :
3.9878mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Packaging :
Bulk
Max Operating Temperature :
110°C
Capacitance :
2200pF
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Published :
Voltage - Rated AC :
350V
Voltage - Rated DC :
1kV
MKP385 2200pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1kV-DC 350V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385222100JCM2B0 Overview
There is 0.295 7.50mm lead spacing on this electrical device.-55°C~110°C is the maximum temperature at which the device can operate.