MKP385222100JCI2B0
Mfr.Part #
MKP385222100JCI2B0
Description
CAP FILM 2200PF 5% 1KVDC RADIAL
Voltage - Rated AC :
350V
Series :
MKP385
Height Seated (Max) :
0.354 9.00mm
Packaging :
Bulk
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Voltage - Rated DC :
1kV
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.394Lx0.157W 10.00mmx4.00mm
Max Operating Temperature :
110°C
Width :
3.9878mm
Length :
10.0076mm
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Lead Pitch :
7.493mm
Tolerance :
±5%
Min Operating Temperature :
-55°C
Capacitance :
2200pF
MKP385 2200pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1kV-DC 350V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385222100JCI2B0 Overview
There is 0.295 7.50mm lead spacing on this electrical device.-55°C~110°C is the maximum temperature at which the device can operate.