MKP385222100JCA2B0
Mfr.Part #
MKP385222100JCA2B0
Description
CAP FILM 2200PF 5% 1KVDC RADIAL
PC Pins
Length :
10.0076mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Tolerance :
±5%
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated DC :
1kV
Width :
3.9878mm
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Capacitance :
2200pF
Voltage - Rated AC :
350V
Height Seated (Max) :
0.354 9.00mm
Max Operating Temperature :
110°C
Size / Dimension :
0.394Lx0.157W 10.00mmx4.00mm
Lead Pitch :
7.493mm
Published :
MKP385 2200pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1kV-DC 350V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385222100JCA2B0 Overview
This electrical device has a 0.295 7.50mm lead spacing.Temperatures as low as -55°C~110°C are suitable for the device.