MKP385222085JCM2B0
Mfr.Part #
MKP385222085JCM2B0
Description
CAP FILM 2200PF 5% 850VDC RADIAL
Length :
10.0076mm
Packaging :
Bulk
Capacitance :
2200pF
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Voltage - Rated AC :
300V
Lead Pitch :
7.493mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Tolerance :
±5%
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Height Seated (Max) :
0.354 9.00mm
Size / Dimension :
0.394Lx0.157W 10.00mmx4.00mm
Max Operating Temperature :
110°C
Width :
3.9878mm
Voltage - Rated DC :
850V
MKP385 2200pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 850V-DC 300V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385222085JCM2B0 Overview
This electrical device has a 0.295 7.50mm lead spacing.Temperatures as low as -55°C~110°C are suitable for the device.