MKP385222085JCI2B0
Mfr.Part #
MKP385222085JCI2B0
Description
CAP FILM 2200PF 5% 850VDC RADIAL
Capacitance :
2200pF
Voltage - Rated DC :
850V
Min Operating Temperature :
-55°C
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Voltage - Rated AC :
300V
Packaging :
Bulk
Max Operating Temperature :
110°C
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Tolerance :
±5%
Lead Pitch :
7.493mm
ROHS3 Compliant
MKP385 2200pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 850V-DC 300V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385222085JCI2B0 Overview
This electrical device has a 0.295 7.50mm lead spacing.Temperatures as low as -55°C~110°C are suitable for the device.