MKP385222085JC02W0
Mfr.Part #
MKP385222085JC02W0
Description
CAP FILM 2200PF 5% 850VDC RADIAL
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated DC :
850V
Lead Pitch :
7.493mm
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Voltage - Rated AC :
300V
Max Operating Temperature :
110°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Capacitance :
2200pF
Tolerance :
±5%
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Published :
MKP385 2200pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 850V-DC 300V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385222085JC02W0 Overview
A 0.295 7.50mm lead spacing is used in this electrical device.In a temperature range of -55°C~110°C, the device can be operated.